26.05.2020

Yumurtalık Kaymakamlığından Duyurulur

Halkımızın Cuma Namazını belirlenen yerlerde, tedbirlere ve görevlilerimizin rehberliğine hassasiyetle uyarak kılacağını ümit ediyor bilgilerine sunuyoruz.

CUMA NAMAZI İÇİN UYULACAK TEDBİRLER:

 1. Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.
 2. Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanların evlerinde kalmaları, Namaz için camilere gelmemeleri gerekmektedir.
 3. Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek, cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacaktır.
 4. Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami içerisinin sürekli havalandırılması sağlanacaktır.
 5. Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, abdest vb. ihtiyaçlar evlerde veya iş yerlerinde giderilerek gelinecektir.
 6. Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi/bez maske kullanması zorunludur. Maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecektir. Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunludur.
 7. Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri gerekmektedir. Cami avlusunda namaz kılındığında vatandaşlarımızın seccadelerini yıkamaları gerekmektedir.
 8. Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır vb. yaygılar kullanılmayacaktır.
 9. Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulacaktır. Bunun için namazların sünnetleri evde kılınabilecek ve tesbihat evde yapılacaktır.
 10. Cemaatin fiziksel temastan kaçınması (el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb.) ve sosyal mesafe kuralına uyması mutlaka gerekmektedir.
 11. Camilerde sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılması kesinlikle yasaktır.
 12. Cami önlerinde dilencilere müsaade edilmeyecektir. Özellikle cuma namazı sonrasında cami çevresinde sergi olarak tabir edilen sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak vb. ürün satışına izin verilmeyecektir.
 13. Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecektir. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın görevlilerin rehberliğine dikkat etmesi gerekmektedir.
 14. Cuma Heyeti; görevlendirilecek kolluk personeli ile koordineli şekilde cemaatin bu genelgede belirtilen şartlar dahilinde namaz kılınacak alanlara girmesi (ellerin dezenfekte edilmesi, maske kullanımının kontrolü, seccade getirilmesi vb.), saf tutması, içeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun bir şekilde anlatılması ve cemaatin namaz sonrası sosyal mesafeyi koruyarak çıkmalarının sağlanması konusunda görev yapacaktır. Vatandaşlarımızın Cuma Heyetinin rehberliğine dikkat etmesi ve uyması gerekmektedir.        

   

  29 MAYIS CUMA GÜNÜ YUMURTALIK İLÇE MERKEZİ İLE DIŞ MAHALLELERİNDE CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER VE DİĞER ALANLAR

  S.N CAMİ VE ALAN ADI KAPASİTESİ (KİŞİ) ADRES
  İLÇE MERKEZİ
  1 SEMT PAZARI YERİ 500 Ayas Mah. Yumurtalık/ADANA
  2 DEVLET HASTANESİ AVLUSU 550 Akdeniz Mah. Yumurtalık/ADANA
  DIŞ MAHALLELER
  1 ASMALI MH. MERKEZ CAMİ AVLUSU 50 Asmalı Mah. Yumurtalık/ADANA
  2 ASMALI MH. YUKARI CAMİ AVLUSU 125 Asmalı Yukarı Mah. Yumurtalık/ADANA
  3 ASMALI MH.FORLAR CAMİ AVLUSU 25 Asmalı Forlar Mah. Camii Yumurtalık /ADANA
  4 ASMALI MH.GÖBEKÖREN CAMİ AVLUSU 100 Asmalı  Göbekören Mah. Camii Yumurtalık/ADANA
  5 AYVALIK MH.CAMİ AVLUSU 75 Ayvalık Mah. Yumurtalık / ADANA
  6 DEMİRTAŞ MH.CAMİ AVLUSU 125 Demirtaş Mah..YUMURTALIK/ ADANA
  7 DEVECİUŞAĞI MH.CAMİ AVLUSU 150 Deveciuşağı Mah. Camii Yumurtalık/ADANA
  8 GÖLOVASI MH.CAMİ AVLUSU 175 Gölovası Mah. Yumurtalık/ADANA
  9 HAMZALI MH.CAMİ AVLUSU 150 Hamzalı MAH.Yumurtalık adana
  10 HAYLAZLI MH.CAMİ AVLUSU 50 Haylazlı Mah.Yumurtalık/ADANA
  11 KALDIRIM MH. YENİ CAMİ AVLUSU 500 Kaldırım Mah. Yumurtalık/ADANA
  12 KALEMLİ MH.CAMİ AVLUSU 120 Kalemli Mah. Yumurtalık/ADANA
  13 KESMEBURUN MH.CAMİ AVLUSU 125 Kesmeburun Mah. Yumurtalık/ADANA
  14 KUZUPINARI MH.HACI MÜMİNLER CAMİ AVLUSU 255 Kuzupınarı Hacımüminler Mah. Yumurtalık/ADANA
  15 KUZUPINARI MH.KARAHÜSEYİNLER CAMİ AVLUSU 125 Kuzupınarı Karahüseyinler Mah. Yumurtalık/ADANA
  16 KUZUPINARI MH.TAHİRİYE CAMİ AVLUSU 65 Kuzupınarı Tahiriye Mah.Yumurtalık/ADANA
  17 KUZUPINARI MH.ZEYNEPLİ CAMİ AVLUSU 125 Kuzupınarı Zeynepli Mahallesi Yumurtalık-ADANA
  18 KÜÇÜKYUMURTALIK MH.CAMİ AVLUSU 75 Küçükyumurtalık Mah. Yumurtalık/ADANA
  19 NARLIÖREN MH.CAMİ AVLUSU 125 Narlıören Mah. Yumurtalık/ADANA
  20 SUGÖZÜ MH.CAMİ AVLUSU 50 Sugözü Mah. Yumurtalık/ADANA
  21 YENİKÖY MH.CAMİ AVLUSU 50 Yeniköy Mah. Yumurtalık/ADANA
  22 YEŞİLKÖY MH. CAMİ AVLUSU 25 Yeşilköy Mah. Yumurtalık/ADANA
  23 ZEYTİNBELİ MH. CAMİ AVLUSU 150 Zeytinbeli Mah. Yumurtalık/ADANA